Zadejte prosím datum svého narození

Pro vstup na tento web musíte být starší 18 let.
Zadejte datum svého narození a vyberte zemi.

Tyto stránky používají cookies za účelem zkvalitňování služeb a analýzy
návštěvnosti. Uvedením svého věku souhlasíte s užíváním cookies
podle zásad uvedených v našich Podmínkách užití stránek.

Spolupracujeme s Břevnovským klášterním pivovarem! Přinášíme kouř v pivním speciálu i arciopatovo požehnání

Plzeňský Prazdroj spolupracuje s dalším z kvalitních českých minipivovarů. Recepturu pro velikonoční speciál Volby sládků s názvem “Popeleční Benedict” vytvořili plzeňští sládci spolu s Břevnovským klášterním pivovarem sv. Vojtěcha. Kromě chmele z klášterní chmelnice použili i slad sušený nad kouřem z dubového dřeva. Ten dodává polotmavému ležáku lehce uzenou chuť. Historický způsob přípravy upomíná na fakt, že tradice vaření piva na Břevnově sahá až do dob středověku.

Letošní Velikonoce Volby sládků se ponesou v duchu pocty pivovarské historii - Plzeňský Prazdroj spojil své síly s Břevnovským klášterním pivovarem. „Vaření velikonočního speciálu je vždy výjimečná událost. Letošní spolupráce s Břevnovským pivovarem nám umožnila použití tradičních klášterních surovin, což dodalo společnému experimentování nový rozměr. Výsledku naší práce na závěr požehnal pan arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek. Jsem přesvědčený, že se pivo mimořádně podařilo a věřím, že osloví všechny naše příznivce,“ uvádí Tomáš Pokorný, sládek programu Volba sládků.

 „Spolupráce s plzeňskými kolegy pro nás byla novou zkušeností. Společnou řeč jsme našli velmi rychle a spojení vysoké profesionality s tradičními postupy i surovinami dalo vzniknout výjimečné kombinaci chutí,“ říká Aleš Potěšil, sládek Břevnovského pivovaru.

Břevnovský klášter, nejstarší mužský klášter v Čechách, je již od svého vzniku v roce 993 úzce spjatý s výrobou piva. Název letošního Velikonočního speciálu „Popeleční Benedict“ odkazuje ke svatému Benedictu z Nursie, zakladateli Benediktinského řádu, ke kterému patří i Břevnovský klášter. Přívlastek „Popeleční“ pak připomíná začátek postního období před Velikonočními svátky. V dávné minulosti vařili mniši v klášterech právě v předvelikonočním období silná piva, která byla součástí jejich postního „jídelníčku“. Pivo bylo spolu s chlebem také zásadním zdrojem živin a kalorií během čtyřicetidenního půstu, a proto se o něm někdy říkalo, „že se jí, nikoli pije“.

Oproti předchozím letům, kdy se v programu Volby sládků před Velikonocemi na čepu objevoval 13stupňový světlý ležák, zvolili letos sládci z Plzně a Břevnova polotmavou třináctku s lehkým zákalem a krémovou pěnou. Při vaření použili čtyři druhy sladu. Slad Abbey se podílí na krásné barvě piva a zároveň do chuti přináší příjemné sladové a sušenkové tóny. Speciál je ozvláštněn použitím nakuřovaného sladu, u něhož se pečlivě vybírala jeho dávka tak, aby uzené aroma kouře bylo příjemně znát, ale nerušilo ani ve vůni, ale ani v chuti. Přes svou výjimečnost se velikonoční speciál velmi dobře pije. Pro chmelení byla použita kombinace jemných českých chmelových odrůd, typická pro český ležák – Žatecký poloraný červeňák z benediktinské chmelnice a Sládek. Popeleční Benedict disponuje 32 jednotkami hořkosti IBU a obsahuje 5,4 % alkoholu.

„Oproti jiným letům chceme ve Volbě sládků věnovat větší pozornost spolupráci s menšími pivovary,“ říká manažer Volby sládků Tomáš Drahoňovský. „I naše společná práce s kolegy z Břevnova ukazuje, že nezáleží na tom, zda je pivovar malý nebo velký. Důležitá je úcta k řemeslu a společná chuť přinést milovníkům piva to nejlepší, co umíme,“ dodává. Ověřit to ostatně mohou i sami příznivci Volby sládků na vlastní kůži: sládci použili stejnou recepturu jak pro pivo uvařené na Břevnově, tak pro to připravené v kapacitách Plzeňského Prazdroje. Jedno bude dostupné v restauracích poblíž Břevnovského kláštera, druhé pak ve zbytku republiky. Obe dvě piva naráz pak mohou zájemci porovnat například v restauraci Klášterní šenk přímo v areálu Břevnovského kláštera, nebo v pivovarském klubu Benedict v pražském Karlíně.

Na zdraví!